Pielęgnacja-Odżywianie

PIELĘGNACJA RURKI TRACHEOSTOMIJNEJ

dscf2908_t1

Bardzo ważna jest pielęgnacja rurki, wymieniamy ją w razie potrzeby lub co 2-3 tygodnie oczywiście z Panem Doktrorem. W razie potrzeby tzn. zawsze wtedy gdy np: Jowisia złapie infekcję, gorączkuje, ma gęstą wydzieline lub gdy istnieje podejrzenie, że rurka jest przytkana. Dodatkowo solą fizjologiczną przy pomocy bagietki myjemy rurkę na zewnątrz. Skóra szyji wokół rurki musi być zawsze czysta , dlatego często jak Jowisia się mocno spoci zmieniamy tasiemkę nawet kilka razy dziennie. Dodatkowo trzeba pilnować żeby szyja była odpowiednio nawilżona, nie może być zbyt sucha bo to prowadzi do otarć przez tasiemkę. Tasiemkę kupujemy bawełnianą o szerokości odpowiedniej by zmieściła się w skrzydełka rurki. Zawsze wymieniamy na nową, nigdy nie pierzemy raz juz założonej tasiemki. Ważny jest również sposób jej wiązania, nie może być zawiązana ani ciasno ani za luźno, trzeba sobie więc wypracować system tzn:na dwa palce, taka wg nas powinna być odległość po naciągnieciu od szyji, ale jest to sprawa indywidualna. Od niedawna uzywamy gotowych tasiemek, z wszystymi rzepami, sa zdecydowanie wygodniejsze.Dodatkowo pod rurkę podkładamy gaziki, po to by rurka nie obcierała bezpośrednio szyji. Gaziki kupujemy bezwłukninowe, ponieważ zwykłe po przecięciu pozostawiają małe kawałki nitek, które trzeba usuwać. Tracheostomia jest zabiegiem polegającym na wykonaniu otworu w tchawicy i wprowadzeniu do dróg oddechowych rurki, którą można podłączyć do respiratora.Tracheostomia ma na celu ułatwić dziecku oddychanie i zapewnić stały, niczym nie zakłócony dostęp do dróg oddechowych.

PIELĘGNACJA GASTROSTOMII

Jowisia wprawdzie połyka samodzielnie ale nie potrafi zjeść wystarczjącej ilości pokarmu, dlatego nadal jest odżywiana przez gastrostomię, czyli stomię umiejscowioną w żołądku. Jest to cewnik, który ma specjalny balonik wypełniony solą fizjologiczną po to by nie wydostał się na zewnątrz. Na brzuszku jednak trzeba go przykleić plastrem, to zabezpiecza przed niechcącym wyciągnieciem. Cewnik tak jak rurkę należy wymieniać. Staramy się to robić w równych odstępach, jednak czasami zdarzy się, że źle zmielona zupka go zatka i wtedy trzeba go wymienić. Do karmienia używamy różnych strzykawek w zależności od tego jakie aktualnie mamy. Ta czynność nie wymaga obecności lekarza.

Odżywianie

ODŻYWIANIE
Jowitka od urodzenia była karmiona, najpierw przez sondę poprowadzoną przez nos do żołądka a następnie przez gastrostomię. Zabieg wykonano jak Jowitka miała dwa miesiace, a polegał on na osadzeniu cewnika przez otwór w brzuchu do żołądka, celem podawania pokarmów.
Prawidłowe odżywianie to niezmiernie ważny temat. Z uwagi na nifizjologiczną drogę podawania pokarmów i napoji trzeba pamiętać, że nie wszystkie artykuły, warzywa i owoce dają się odpowiednio zmielić. Jowisi posiłki muszą być pełnowartościowe o odpowiedniej kaloryczności. Muszą zawierać wszystkie składniki odżywcze niezbędne dla prawidłowego procesu jej rozwoju. Planując posiłki musimy pamiętać aby zrezygnować ze składników powodujących zaparcia i wzdęcia. Bardzo ważna jest również kontrola przyrostu wagi. Nie możemy dopuścić aby Jowisia “obrastała” w tłuszczyk.
Nabiał- dla kości: niezbędne dla budowy kości są wapń, fosfor, białko, witaminy B2, A i D. Są przede wszystkim w mleku i jego przetworach. Z podawaniem Jowisi nabiału nie mamy żadnego problemu.
Witaminowe owoce: razem z warzywami są niezbędnym źródłem witamin, mikroelementów, a także naturalnego cukru, wspomagają wzrost i rozwój, wzmacniają odporność. Warzywa generalnie wszystkie po ugotowaniu można dokładnie zmiksować, natomiast owoce nie wszystkie, np: owoce leśne pozostawiają twarde pestki, dlatego z nich kupujemy gotowe deserki w słoiczkach.
Niezbędne tłuszcze: drugi i trzeci rok życia to czas intensywnego wzrostu intelektualnego, a to właśnie tłuszcze są niezbedne do prawidłowego rozwoju i pracy mózgu, dobrym ich źródłem jest masło, oliwa z oliwek i olej słonecznikowy.
Budujące mięso: mięso i jego przetwory to bogate źródło białka tak jak i jajko. Podajemy Jowisi głównie mięso drobiowe, ponieważ jest chude i łatwe do zmiksowania. Jajko natomiast stanowi potrawę samodzielnie lub jest tylko dodatkiem.
Błonnik: jego źródłem są kasze, makarony, ryż.Dają się dobrze miksować i poprawiają trawienie, jednak ryż ograniczamy do minimum ponieważ powoduje zaparcia.
Do picia oprócz mleka: soki(wszystkie rodzaje), herbatki owocowe, ziołowe, woda mineralna, kompoty domowe.

Wysoka gorączka

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>