Hydromasaż-Rehabilitacja

dscf2649_t2

Hydroterapia w postaci hydromasażu jest uzupełnieniem kompleksowej rehabilitacji. Usprawnia funkcjonowanie wszystkich układów i narządów, a także organizmu jako całości. Wpływa korzystnie zarówno na ciało jak i psychikę. Stosowana jest zarówno w celach profilaktycznych jak i leczniczych.

Hydromasaż wskazany jest między innymi przy obniżonym napięciu mięśniowym. Wpływa pozytywnie na tkankę mięśniową poprzez zwiększenie wydolności mięśni do pracy, poprawia ich napięcie i elastyczność, usprawnia koordynację mięśniowo-nerwową, poprawia ukrwienie i odżywianie tkanek, zapobiega zanikom mięśniowym i powstawaniu przykurczy. Ma równoważący wpływ na układ neurowegetatywny poprzez stymulację aktywności organizmu. Stymuluje prawidłowy rozwój psychomotoryczny dziecka.
Procedury stosowane w fizjoterapii pacjentów z chorobami nerwowo-mięśniowymi (opracowane na potrzeby Towarzystwa Zwalczania Chorób Mięśni) obejmują między innymi hydroterapię jako profilaktykę i leczenie wad postawy, zaników mięśniowych i niewydolności oddechowej.
Wprowadziliśmy Jowisi hydromasaż 4 miesiące temu. Mamy dość utrudnione zadanie ze względu na rurkę tracheo, ale na wszystko można znaleźć sposób. Któreś z nas musi z nią wejść do wanny i trzymać w pozycji siedzącej, cały czas uważając na rurkę. Jest to fajny relaks i dla Jowisi możliwość wykonywania ruchów, które jej trudno wykonać w powietrzu. Dodatkowo hydromasaż ma bardzo dobry wpływ na te partie mięśni, w których występuje wzmożone napięcie. Jowisia ma przykurcze w ścięgnach Achillesa, w stawach biodrowych i kolanowych oraz skrzywienie boczne kręgosłupa, hydromasaż więc jest dla niej jak najbardziej wskazany.

REHABILITACJA-CZYLI JOWISIOWY PLAN

Najważniejszym elementem terapii Jowisi jest rehabilitacja. Metody zostały bardzo starannie dobrane. Cały plan jest dokładnie przemyślany, tak aby nie “przetrenować” Jowisi. Jest to bardzo ważne, ponieważ rehabilitacja musi być skuteczna ale nie może zabierać całej energii. Każdy dzień tygodnia jest zaplanowany, od rana do wieczora. Trzeba zgrać pory karmienia, spaceru i zabawy z wizytą naszego specjalisty. Zaczynamy od Vojty, powtarzamy ćwiczenia jeszcze 3 razy w ciągu dnia i tak codziennie. Co dwa tygodnie spotykamy się z Panią Magdą, która nas kontroluje i pokazuje nowe ćwiczenia. Codziennie również około południa robię Jowisi neurokinezjologiczną terapię taktylną. Co tydzień spotykamy się z Panią Asią, która czuwa nad terapią i pokazuje nowe jej elementy. Po południu w zależności od dnia tygodnia spotykamy się z Panią Teresą, Adą i Mają, które ćwiczą z Jowisią a my w tym czasie odpoczywamy.
Jowisia również ma dni kiedy odpoczywa od rehabilitacji np: wtedy gdy jedziemy do rodziny lub znajomych. Uważamy, że taki odpoczynek jest jej potrzebny, pozwala na nabranie sił i urozmaicenie, bo w tym czsasie możemy robic rzeczy, na które brakuje czasu.

Tak było kiedyś. Teraz wszystko jest zmienione.
Jowita rośnie i jej potrzeby się zmieniają. Już od dawna Jowita nie ma rehabilitacji metodą Vojty, zrezygnowalismy również z neurokinezjologii, do Pni Teresy też nie jeździmy. Te zmiany były podyktowane głównie tym, że Jowita ma prawie pięć lat, wiec jest już całkiem sporym “przedszkolakiem”.
Teraz trzy razy w tygodniu Jowita ma rehabilitację metodą NDT BOBOATH, MOŻE BASEN(UWAGA-TO NOWOŚĆ)
Jowicie bardzo podobają się zajęcia z SI, i może też uda się nam jeździć raz w tygodniu.
Pozatym codziennie przez 90 min Jowita ma zajęcia z oliganofregopedagogiem, czyli “domowe przedszkole”.

Obecnie Jowita ma skoliozę znacznego stopnia, hyperlordozę odcinka lędźwiowego, podwichnięcie stawów biodrowych, przykurcze w obrębie kolan i stóp, nie kontroluje głowy oraz tułowia. Nie siedzi samodzielnie. Stan Jowity wymaga długotrwałej i codziennej rehabilitacji ruchowej, obejmującej gimnastykę oddechową, wspomaganie rozwoju sensomotorycznego, wspomaganie postrzegania oraz zapobieganie powstawaniu zniekształceń. Konieczna jest również opieka logopedyczna.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>